הדר בוכריס מצפת נרצחה בגוש עציון

הדר בוכריס בת ה-21 שנרצחה בצומת גוש עציון חזרה רק לפני שבועיים מטיול של חצי שנה בהודו. בבית משפחתה בנתניה התכנסו אמהּ סיגל, אחיה ואחיותיה. הם סיפרו שהדר שלמדה במדרשה בבת עין והתגוררה בגוש עציון, הייתה בדרכה ללימודים. הדר הייתה השנייה מבין האחים והותירה במותה הורים – סיגל ואריה – ואחים: זוהר הבכור בן 23, מעיין בת 19, נועה בת 17, והלל בן 15. במשפחתה סיפרו כי דודתה נמנתה עם הילדים שנחטפו במתקפת הטרור במעלות ב-1974 וניצלה כשקפצה מהחלון. הדר תובא למנוחות מחר בשלוש בצהריים בהר המנוחות בירושלים.

זוהר, אחיה הגדול של הדר: “היא נרצחה על ידי בן עוולה שכל מטרתו הייתה להרוג אותה רק בגלל שהיא יהודייה. הדר הייתה באמת משהו מדהים, היא חזרה עכשיו מטיול של חצי שנה בהודו, הספיקה לעשות חיים לפני מותה. היא אהבה מאוד את ארץ ישראל, את כל מה שקשור לארץ ישראל. היא התגוררה בכפר עציון ולמדה במדרשה של בת עין”.

מתי דיברת איתה בפעם האחרונה?
“דיברתי איתה לפני כמה ימים. בשבוע שעבר היינו בברית, היא זכתה לראות את הנין הראשון שלנו במשפחה”.

66503620100194490809no

בוכריס התגוררה בעבר עם האם סיגל בנתניה. לאחר הלימודים יצאה לשנתיים של שירות לאומי, כרכזת נוער במושב הזורעים ליד טבריה, ואחר כך בקיבוץ שדה אליהו בעמק המעיינות (בית שאן). לאחר השירות יצאה כאמור לטיול בהודו ואחרי שחזרה לארץ התגוררה בגוש עציון עם חברה שהכירה בטיול. בשנה האחרונה הצטרפה הדר למדרשת זהר בבת עין. חברותיה התכנסו הערב ואחר כך יצאו לצומת הגוש, המקום שבו נרצחה בוכריס.

“הטיול בהודו היה מאוד משמעותי עבור הדר”, סיפרה חברתה למדרשה שרה טוויטו, “היא ‘הרימה’ את החגים בבית חב”ד בפושקר ולמדה שם תורה. היא חזרה מהטיול בידיעה שהיא רוצה ללמוד תורה והגיעה לבת עין”. הדר התגוררה אצל חברה ובימים האחרונים חיפשה דירה בבת עין. לדברי טוויטו, הפיגועים בכביש 60 ובצומת הגוש בפרט לא הרתיעו אותה, “היא הייתה ממש נחושה, ידעה בדיוק מה היא רוצה. בכל שיחה שהייתה לי עם הדר, הרגשתי שיש בה משהו אחר. לא הצלחתי לפענח בדיוק מה, אבל היו לה עוצמות חזקות”.

הדר בוכריס ז"ל. התגוררה בגוש עציון עם חברה שהכירה בטיול בהודו
הדר בוכריס ז”ל. התגוררה בגוש עציון עם חברה שהכירה בטיול בהודו

עד כיתה י’ למדה הדר בצפת ולאחר מכן עברה ללמוד באולפנת אי”ל במושב נוב ברמת הגולן. אחותה של הדר סיימה ללמוד באולפנה בשנה האחרונה ואחותה השלישית עדיין לומדת שם בכיתה י”ב. באולפנה מספרים שהדר ואחיותיה היו קרובות מאוד ותמכו זו בזו. “הדר הייתה בחורה מקסימה, מאירת פנים. לב העשייה החיובית, תמיד הייתה מקור לאנרגיות טובות בכל הקבוצה”, ספדה לה איילה ארץ הצבי, מורתה לתיאטרון באולפנת אי”ל. “היא הייתה בחורה מאוד כישרונית בתיאטרון, הייתה קומיקאית מוצלחת שתמיד סחפה אחריה ברוח טובה את החברות. היא גם הייתה סוג של ‘פסיכולוגית’, אוזן קשבת וכתף תומכת לכל מי שהיה צריך. אי אפשר להתעלם מהחיוך הקסום שלה. אנחנו מאוד אוהבים אותה ואת משפחתה ושולחים חיבוק אמיץ לכולם”.

בני משפחתו של אריה, אביה של הדר, הגיעו לבית המשפחה בעיר העתיקה בצפת – שם הוא מתגורר עם אמו, סבתה של הדר, עליזה. בני המשפחה סיפרו שדודתה של הדר, רבקה בוכריס, הייתה מהילדים החטופים במעלות, ובעת הפריצה קפצה מחלון הקומה השנייה וחייה ניצלו. היא חיה כיום בארצות הברית. “אז הצלחנו להתחמק אבל הפעם זה תפס אותנו בצורה הכי קשה שיכולה להיות”, אמר הדוד, איציק. “בחורה בת 21, בתחילת החיים, שנרצחה על-ידי מחבל שפל. אי אפשר לקבל דבר כזה”.

הוא סיפר כי אחר הצהריים התקשר אליו אחיו וביקש ממנו להסיעו לירושלים, אחרי ששמע כי הדר נפגעה אנושות בפיגוע. “יצאתי אליו מיד, אבל עוד לפני שהספקנו להגיע אל הרכב אשתי סימסה לי שהדר נפטרה. אחר כך התקשרה אליו גרושתו, ובישרה לו את הבשורה הקשה”. הדוד סיפר כי לפני נסיעתה של הדר להודו שוחח עמה וביקש שתשמור על עצמה. “היא הייתה בחורה מקסימה, נחמדה, משכילה. ילדת ספר עם הרבה שכל ישר. היא הייתה אוהבת ואהובה”.

בוכריס נרצחה אחר הצהריים לאחר שמחבל דקר אותה בטרמפיאדה בצומת גוש עציון. חייל מגדוד שמשון ירה במחבל ופגע בו. כוחות מד”א טיפלו בצעירה, ופינו אותה לבית החולים שערי צדק בירושלים – שם נקבע מותה. המחבל הפלסטיני חוסל.

על פי עדותו של צעיר שהיה עד לאירוע, המחבל דיבר עם אחד החיילים לפני שביצע את הפיגוע. “עמדתי בטרמפיאדה לכיוון קרית ארבע”, סיפר עוזי. “המחבל הגיע מכיוון הכביש ועקף את התחנה שהייתה מלאה באנשים, הוא היה עם שתי הידיים בכיסים וזה היה נראה לי מוזר אז שאלתי חייל אם מותר לו ללכת פה ככה. החייל ניגש למחבל ואמר לו לעבור לצד שני, המחבל עשה את עצמו עובר לצד השני ואז החל בריצה, שלף סכין ודקר את הבחורה. מיד התחילו היריות”.

מהשב”כ נמסר כי המחבל הוא עיסאם ת’וואבתה, רווק בן 34, שהתגורר בבית פג’אר, סמוך מאוד לצומת הגוש. למחבל לא היה רקע ביטחוני קודם. בשעות הערב החלו תושבים מגוש עציון לחסום כמה צמתים סביב העיר חברון, במחאה על הרצח של בוכריס בצומת הגוש.

לכתבה המלאה באתר ynet

ראה גם...

העובדים הסוציאליים בצפת מוחים

עובדים סוציאליים בצפת מוחים על תנאי העסקתם ודורשים את שיפור התנאים ממשלת ישראל.