הוטב מצבה של הסטודנטית שהוכשה על ידי נחש צפע
בצילום - ד"ר איוון פשקילוב ממחלקת טיפול נמרץ במרכז הרפואי זיו בצפת בודק את הסטודנטית שקד בן עמי שהוכשה ע"י נחש

הוטב מצבה של הסטודנטית שהוכשה על ידי נחש צפע

הוטב מצבה של הסטודנטית שהוכשה על ידי נחש צפע (1.5.06) במהלך טיול ברמת הגולן

הוטב מצבה של שקד בן עמי, סטודנטית למשפטים ולעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים, בת 27 שהובאה אמש לחדר הטראומה במרכז הרפואי זיו בצפת לאחר שהוכשה על ידי נחש צפע. כבר במהלך דרכה באמבולנס מד”א לבית החולים חשה הסטודנטית ברע , הקיאה ומצבה הוגדר כבלתי יציב. רגלה התנפחה ונוצרה בצקת. בחר הטראומה מצבה יוצב וכן טופלה באנטי סרום. היא אושפזה במחלקה לטיפול נמרץ וכאמור, הבוקר כבר חשה טוב יותר.

שקד הוכשה בעת טיול עם חברה באזור בית המכס העליון ברמת הגולן , כאשר היו עסוקות בשעות הערב , לארח טיולים באזור, בהקמת אוהל . תוך כדי הפעילות חשה שקד בכובד עצום על רגלה , והבינה כי הוכשה והחברה מיד הזעיקה אמבולנס.

.ד”ר יוסף נאבי מנהל חדר מיון במרכז הרפואי זיו אומר כי עונת הכשות הנחשים החלה מוקדם השנה , כנראה עקב הטמפרטורות הגבוהות והקיץ שהקדים וכי כבר בחודש פברואר טופלו בחדר המיון במרכז הרפואי זיו מקרי הכשה ראשונים ביניהם ילד בן 10 שהוכש בעת טיול בנחל ראש פינה עם כיתתו. בממוצע מידי שנה מטופלים בחדר המיון במרכז הרפואי זיו 30 מקרים של הכשות נחש, כאשר בשנים מסוימות הגיע המספר אף עד ל-50 נפגעים.

ד”ר נאבי מבהיר, כי במקרה של הכשת נחש יש לפנות את הנפגע במהירות האפשרית לקבלת טיפול רפואי בחדר המיון הקרוב, כי רק בחדרי המיון קיימים אנטי סרומים לטיפול בהכשות! ההגעה של חייבת להיות במינימום תזוזה. “חשוב שהאדם שהוכש יהיה רגוע ככל האפשר מאחר ועלייה בדופק ובלחץ דם מזרזת את התפשטות הארס בגוף. חשוב לקבע את הגפה הפגועה ולשטוף את אזור ההכשה במים. בשום מקרה אין לחתוך את הפצע, אין למצוץ את הדם במקום ההכשה, אין לקשור את הגפה, אין לבצע חסימת עורקים, אלא רק לקבע את הגפה שתזוז מעט ככל האפשר. בשום אופן אין לרוץ מאחר והריצה מזרזת את זרימת הארס בגוף” אומר ד”ר נאבי.

עוד מציין ד”ר נאבי כי בראשית הקיץ הנחשים מתעוררים מתרדמת החורף ובגופם ארס רב, ולכן הינם מסוכנים יותר בעונה זו. ד”ר נאבי מציין כי על המטיילים לנעול נעליים גבוהות וקשיחות, ולהשתדל שלא להכנס לסבך קוצים , אלא ללכת בשבילים מסומנים, וכן לא להרים או להזיז אבנים וסלעים במהלך הטיול , כמו כן הקמת אוהלים מומלצת בחניונים מסודרים שנוקו מקוצים וסלעים, וקיימת בהם תאורה , אנשים ופעילות.

ראה גם...

אישה ובנה פעוט הובהלו לבית החולים זיו עקב שאיפת עשן התנור

אישה בת 22 ובנה פעוט בן ה-3, תושבי צפת, הובהלו הלילה (חמישי) לבית החולים זיו …