דגם בית הספר לרפואה

זיכרונות ממשלתיים

רגעים בחיי ראשי ממשלה מבעד לעדשה מארכיון צלם לשכת העיתונות הממשלתית משה מילנר, המוזאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי התערוכה פתוחה לקהל החל מ-6 במאי, נעילה: 30 ביוני. אוצר: אלכס ליבק

 עם גולדה עישן סיגריות בהפסקות שבין האירועים וגם נכח כשסירבה להאמין כי תפרוץ מלחמה, מנחם בגין אפשר לצלמו גם בפיג’מה, אולמרט תמיד היה לבבי והכיר כל אחד בשמו, שמעון פרס זוכה להערצה בכל העולם, אהוד ברק ובנימין נתניהו מעבירים כל צילום לאישור אנשי הצוות שלהם- משה מילנר, צלם לשכת העיתונות, בתערוכת צילומים מקיפה וייחודית לקראת יום העצמאות ה-66 למדינת ישראל, במוזאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי, בה מונצחים תשעה ראשי ממשלת ישראל, מלוי אשכול ועד בנימין נתניהו ושמעון פרס כנשיא, בתחנות מרכזיות בחייהם האישיים ובתולדות מדינת ישראל.

התערוכה מציגה שמונים צילומים של רגעים ציבוריים ואישיים ומאפשרת לקהל לראות מקרוב ללא איפור ותפאורה את המנהיגים כמות שהם במבט קרוב שהתאפשר למילנר כצלמם הרשמי והאישי.

הקריירה של מילנר כצלם מתחילה בשנת 1965 עת שהוצב כצלם ביחידת דובר צה”ל. באותה תקופה כיהן רא”ל יצחק רבין כרמטכ”ל ומילנר ליווה אותו כצלם בסיוריו. מילנר נזכר: “במשמר הכבוד למשל, לאחר שרבין היה עובר והייתי מצלם אותו, הייתי מבקש ממנו לחזור ולעבור שוב בכדי להספיק גם להסריט”.

ראש הממשלה ושר הביטחון באותה תקופה היה לוי אשכול ומילנר הנציח את סיוריו הביטחוניים. קצת אחרי מלחמת ששת הימים השתחרר מילנר מצה”ל והצטרף ללשכת העיתונות הממשלתית כצלם. “באותה תקופה ליוויתי את ראש הממשלה לוי אשכול, איש חביב שדיבר הרבה יידיש” מספר מילנר. אחרי אשכול, התלווה לגולדה מאיר בסיורים בארץ “היא היתה יותר גבר מהרבה גברים אחרים” מציין מילנר. בשנת 1973 הצטרף לנסיעה לווינה אוסטריה. “שלושה ימים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים מגיעה גולדה מאיר לפגישה עם קנצלר אוסטריה ברונו קרייסקי, שמזהיר אותה מפריצת מלחמה קרובה ביותר והיא מתעלמת מכך” מספר מילנר שהיה נוכח בחדר. “הקשר עם גולדה היה טוב. באותה התקופה שנינו עישנו את אותן סיגריות- וירג’יניה והיינו עושים יחדיו הפסקות עישון בין האירועים”.

בשנת 1974 היה צלם של יצחק רבין כראש הממשלה בקדנציה הראשונה, אליו התלווה לסיורים בארץ וביקורים בחו”ל. ליווה את רבין כשהגיע מטוס ה-F-15 הראשון מארה”ב בשנת 1976 “המטוס הגיע בצהרי יום שישי ובגלל שעת ההגעה, לדעת שותפי הקואליציה, חוללה השבת ולכן הפילו את ממשלת רבין” מספר מילנר.

ב-1977, צילם את חילופי ראשי הממשלה יצחק רבין ומנחם בגין. “את בגין הכרתי עוד לפני הגיוס לצה”ל, כשהייתי חניך בשומר הצעיר ובגין היה מגיע ל’ויכוחים’ שהתקיימו עם נוער בית”ר. הייתי מצלם אותו בכל מקום, גם בבית עם הפיג’מה, גם ברחוב וכד’. הוא לא התערב בצילומים ונתן יד חופשית לגמרי” מספר מילנר.

ב- 19 בנובמבר 1977, הגיע נשיא מצרים אנואר סאדאת לישראל ומילנר זכה להיות הראשון שצילם את לחיצת היד של בגין וסאדאת שהובילה לחתימת הסכם השלום הראשון בין ישראל למדינה ערבית אויבת. “כולם היו המומים ובגין אף פנה אליי ושאל אותי אם אני מאמין שזה אכן קורה”. מילנר התלווה גם למשלחת ישראל לקמפ דיוויד בארה”ב בהשתתפות הנשיא סאדאת ונשיא ארה”ב ג’ימי קרטר.

בין השנים 1982-1995 עבד מילנר כצלם עיתונות בחברת הצילום “סיגמה” בצרפת וכן עורך צילומים בספרים וכד’. בשנת 1995 חזר ללשכת העיתונות כראש ענף ארכיון ממוחשב ומיין את התמונות שיכנסו ל”אוסף התצלומים הלאומי” וכן צילם את ראש הממשלה יצחק רבין עד הירצחו ב- 4.11.95. ביום הרצח, לא עבד מילנר היות וחגג את יום הולדתו. למחרת הרצח, מזכירתו של רבין העבירה למילנר מכתב אישי שכתב לו רבין לכבוד יום הולדתו.

צילומי נשיא המדינה שמעון פרס, מלווים בחוויות מרגשות, כמו במפגש עם מארק צוקרברג, מייסד הרשת החברתית ומנכ”ל פייסבוק. “מדהים לראות כמה הערצה יש אל הנשיא פרס מכל הסובבים אותו. גם בוועידות עולמיות בהן יש אישים רבים אחרים, ניכרים ההערצה והכבוד אליו. עם פרישתו של מילנר לפנסיה, אירגן לכבודו פרס מסיבת פרידה.

בקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו, כראש ממשלה, נזכר מילנר שבמסוק לכיוון רצועת עזה אמר לו נתניהו: “אתה לא מצלם אותי עם ערפאת”. מילנר סבר, כי ראש הממשלה עושה שגיאה ואמר לו: “לי אין בעיה לא לצלם אותך עם ערפאת, אבל קח בחשבון שערפאת בעצמו יביא צלם”. נתניהו, מספר מילנר, התרכך ואמר: ‘אם הוא יביא צלם – אז גם אתה תצלם’ ובאמת, אחרי שהוא ראה שערפאת הגיע עם צלם, צילמתי אותם לוחצים ידיים”.

“בקדנציה השנייה כבר הייתי צריך לקבל אישור מיועציו על כל תמונה שאני מצלם” מספר מילנר. כך גם בקדנציה של אהוד ברק – התמונות לא יוצאות מבלי שעברו אישור.

את אריאל שרון זוכר מילנר עוד מהתקופה בה שירת כחובש במילואים תחת פיקודו במלחמת יום הכיפורים. בשנת 1979 התלווה מילנר לטיול בו שרון כשר חקלאות התרגש מכך שהוא עומד בצד המערבי של תעלת סואץ כשר החקלאות ולא כאיש צבא. “בפעם הקודמת היינו שם יחד כשצלחנו את התעלה ב- 1973” מספר מילנר ומוסיף ש “לשרון כראש ממשלה היו יחסים מאוד טובים עם הנשיא בוש. הוא מאוד העריך אותו והתקשורת ביניהם היתה מאוד טובה וזה בלט מאוד בתמונות שלהם יחד”.

את רוב הקריירה שלו העביר מילנר כצלם רשמי של לשכת העיתונות הממשלתית וליווה תשעה ראשי ממשלה מבין התריסר שעמדו בראשה של מדינת ישראל. “אתה מלווה אותם ברגעים הכי קשים, במלחמות, ברגעי לחץ, במשברים, בקבלת החלטות וגם ברגעים אופטימיים של שלום וכד'”.

 

 

 

 

 

 

 

 

ראה גם...

בסוף השבוע: פסטיבל בין הכרמים 2015 יוצא לדרך

ברחבי מרום הגליל ייצא לדרך בסוף השבוע הקרוב פסטיבל בין הכרמים (31.7-6.8, ט”ו-כ”א אב). הפסטיבל …