וידאו: חיפוש משטרתי לא חוקי בצפת

תושב צפת שיצא שלשום (ו’) ממקום עבודתו ועשה את דרכו חזרה לבית נתקל בצמד שוטרים שסימנו לו לעצור ועיכבו אותו בטענה כי הם חושדים “שיש משהו ברכב”.

האזרח הדגיש כי הוא מסרב לתת את הסכמתו לחיפוש אולם נראה כי השוטרים לא ממש היו קשובים לרצונותיו לשמור על פרטיותו ואלו החלו בחיפוש פולשני ברכבו, בשלב זה ידידנו החליט להפעיל את מצלמת הוידאו של הטלפון הסלולרי שלו:

במהלך הצילום ניתן לשמוע פעם נוספת את האזרח מביע את התנגדותו לחיפוש ולצפות בשוטרים ממשיכים לנבור בחפציו האישיים – לאחר מכן אחד השוטרים הרחיק לכת ואף דחף באלגנטיות את ידיו לתוך כיסיו של התושב.

לקראת סיום הסרטון, ולאחר שלא מצאו דבר על התושב התמים, איימו עליו השוטרים כי הם בכל זאת יעכבו אותו לחקירה בתחנת המשטרה המקומית.

מה אומר החוק?

אסור לשוטר להיכנס לבית שלך ללא צו חיפוש, ואסור לשוטר ככה סתם לעצור אותך באמצע הרחוב ולבצע עליך חיפוש. גם באוטו אסור לעשות חיפוש סתם ככה. מותר לשוטר לעשות חיפוש רק במקרה ויש יסוד סביר לחשוב שאתה מבצע עבירה פלילית או שבדירתך מתבצעת עבירה פלילית (למשל אם מהרכב נודף ריח חזק מאוד של קנאביס, או שמישהיא בדירה צועקת “הצילו”).

לשוטר אין את הזכות סתם ככה לחשוד באדם רק על בסיס מראה חיצוני או חזות (שיער ארוך, זקן, חזות מזרחית, ראסטות) ולבצע חיפוש ע”י אינסטינקטים או דעות קדומות. השוטרים אמנם לא פעם מבקשים מהאזרח התמים הסכמה לבצע חיפוש, אולם גם כאשר האזרח המפוחד נותן הסכמה, זו לא בהכרח הסכמה אמיתית. יש כאלו שנותנים הסכמה כי הם לא יודעים שמותר להם לא להסכים, יש כאלו שמפחדים שאם הם לא יסכימו יעצרו אותם ואז הם עוד יורת יסתבכו, ויש גם כאלו שחוששים שאם הם לא יסכימו אז השוטרים יקחו אותם לצד, יפליאו בהם מכות, ואז ממילא יחפשו עליהם וגם יוסיפו להם סעיף אישום שלתקיפת שוטר…

 

המשטרה מצידה מסרה בתגובה לסרטון כי: “נהג הרכב נבדק בשל חשד לקיומה של עבירת סם, הנהג שוחרר בתום הבדיקה. המתלונן רשאי לפנות למח”ש לבחינת התנהגות השוטרים”.

מגזין קנאביס

ראה גם...

ציון הלל צפת

צפו: רשלנות רפואית חמורה בבית החולים רמב”ם

רשלנות רפואית חמורה בבית החולים רמב”ם שבחיפה נחשפת בהקלטות רופאים שנדרשו להסביר לבני משפחת הלל …