לחץ לדף קורות הצדיק

על שמו הישוב כרם בן זימרה בסמוך לצפת

(מתוך סיפורי צפת - מנחם כהן)


רבנו דוד בן זמרא זצ"ל, נולד ב 1478 בעיר זמרא שבספרד, בן לאחת במשפחות המכובדות, המיוחסות והעשירות בספרד. בשנת 1491 בהיותו בן 13, גורשה משפחתו מספרד. שלא כרבות מבין המשפחות המגורשות, אשר נדדו בארצות שונות ברחבי העולם בחיפוש אחר מזלן ומקום מקלט, עלתה משפחת זמרא ישירות לארץ ישראל והתיישבה בצפת.
דוד הצעיר התפרסם עד מהרה כעילוי גדול בתורה. תחילה למד אצל ר' יוסף סארגוסי ז"ל, אחר כך שלחו אביו בהשראת רבו ללמוד בישיבתו של רבי לוי בן חביב (הרלב"ח) ז"ל בירושלים, שהיה בן העיר זמרא שבה נולד גם הרדב"ז וגורש מספר שנים קודם.
הרלב"ח עלה אף הוא תחילה לצפת, שנודעה באותה העת כעיר תורה שבה התגוררו גדולי הרבנים, גאונים ידועים, ונחשבה כמפיצת תורה בכל תפוצות ישראל. לאחר חילוקי דעות קשים עם הרב יעקב בירב זצ"ל, מראשי הרבנים ובעל עמדה איתנה בעיר, החליט לעזוב את צפת ולעבור לירושלים, שבה התקבל בכבוד רב ועד מהרה מונה לרבה הראשי.


יו”ר קבוצת היי-סיין מקפיד לבשל שעה בשבוע

דניאל חורידניאל חורי: לא הייתי מחליף יום אחד בצפת בפאר הכי גדול של תל אביב; מבשל כדי לפנק את המשפחה ולהיזכר בטעמים מבית אמא

דניאל חורי (59), יו”ר קבוצת היי-סיין, חולש כיום על כמה חברות בתחומים שונים – אבל התחיל את דרכו המקצועית כמלצר בצפת. הוא התקדם בתחום האירועים, ועד 1994 היה הבעלים של שלושה אולמות, שניים בעיר הולדתו ואחד בחיפה. השינוי הגיע כשיגאל ואסי, שעבדו כמלצרים באחד האולמות שלו, הגישו לו הצעה עסקית: להקים חברת שילוט. “ידעתי שאתי או בלעדיי, הם יהיו חברת השילוט הגדולה בישראל. הנבואה ניתנה לשוטים, אבל זה היה החזון שלי”.

השלושה הקימו יחד את היי-סיין שלטים, שעובדת כיום עם חברות מזון, דלק, בנקים ומרכזים מסחריים. בהמשך החליטו השותפים להתרחב לתחום הריהוט, וכיום הם מייצרים במפעל בראש פינה ריהוט משרדי (“פתיחת בית הספר לרפואה בצפת תדחוף את העסקים קדימה”). השנה קנתה הקבוצה את הפעילות של מטבחי טופז ארט, שנקלעו לקשיים כלכליים (“זו היתה הזדמנות להכיר מקרוב את עולם המטבחים, ואני חייב להודות שהתאהבתי”), וחורי מאמין כי “נהיה אחת החברות המובילות בישראל בתחום”.

בנוסף לכל זה, לחורי יש חברה לשיווק שמן זית, חברת ייזום שעוסקת בפיתוח מרכזים מסחריים וחברה שפועלת בתחום השילוט והייזום ברומניה. העסקים המגוונים לא גרמו לו לנטוש את צפת (“לא הייתי מחליף יום אחד בצפת בפאר הכי גדול של תל אביב”), אבל בהחלט הביאו אותו לשלב בין עבודה למשפחה – השותף העסקי יגאל התחתן עם בתו של חורי, ויש להם שלושה ילדים.

למה אתה מבשל?

“בראש ובראשונה כדי לפנק את בני המשפחה ולהיזכר בטעמים מבית אמא. מאז שחידשנו את המטבח בבית חוויית הבישול נהפכה למהנה במיוחד – וזו כשלעצמה סיבה טובה להיכנס למטבח”.

מתי אתה מבשל?

“בשנה האחרונה אני מחלק את זמני בין המשרדים בראשון לציון למפעל בראש פינה, ולכן לא נשאר לי הרבה זמן לבשל. פעם בשבוע אני משתדל למצוא שעה פנויה ונכנס למטבח”.

מה לקחת מבית אמא?

“קוסקוס תוניסאי, ששונה מהקוסקוס המרוקאי והגרגירים שלו גדולים יותר, קציצות ירק תוניסאיות ללא בשר, תבשיל עוף עם ירקות”.

מה מבשלים בבית?

“תפוחי אדמה ועוף בתנור עם פירות יבשים ויין אדום, צלי בקר עם ירקות שורש, קוסקוס, דגים בתנור עם עשבי תיבול, מאחשי – קציצות תוניסאיות מסורתיות שמומלץ לאכול עם קוסקוס ביתי ולטבול פרוסת לחם עבה ברוטב הסמיך”.

סדר יום קולינרי

“בדרך כלל אני אוכל שתי ארוחות גדולות במהלך היום: ארוחת בוקר עשירה לפני היציאה לעבודה, כולל ביצה, פרוסת לחם, גבינות וקפה הפוך, וארוחת ערב בשרית”.

מי עושה קניות בבית?

“רעייתי, באחת מרשתות השיווק בצפת”.

מה המצרכים המועדפים לקנייה?

“אין העדפה מסוימת – כל המוצרים הבסיסיים לבית ופינוקים לנכדים”.

הכי אוהב לאכול: “אוכל ביתי, מזרחי וחריף”.
מאכלים מוקצים: “גפילטע פיש. דג עם סוכר? לא בבית ספרי”.
מסעדה מועדפת: “מסעדת מטבלים בראש פינה. זאת מסעדה כשרה עם תפריט המבוסס על בשרים איכותיים עם תוספות מיוחדות. זאת המסעדה האהובה עלי ועל בני משפחתי – היא קרובה לבית ולעסק, לכן אנחנו נוהגים לסעוד בה על בסיס שבועי ולהזמין אליה אורחים וחברים שמגיעים להתארח בצפון”.

מהי פילוסופיית הניהול שלך?

“ניהול בגובה העיניים. אצלי כולם עובדים בשיתוף ואין היררכיות. מהמנהל הבכיר ביותר ועד לפועלי הייצור – כולם שווים מבחינתי. האידיאולוגיה הזאת מובילה לשיתוף פעולה, לאווירה נעימה של עשייה ולתרומה מרבית מצד כולם”.

איזה מנהל אתה?

“העובדים שלי יודעים שדלתי פתוחה בפניהם בכל עת והם יכולים לדבר עמי על כל נושא, לשאול, להתייעץ ולבקש כל בקשה, מבלי שיצטרכו לעבור סוללה של עוזרים ומזכירות”.

מה היה רגע משמעותי בקריירה שלך?

“רכישת מטבחי טופז ארט, חברה שעמדה על סף פשיטת רגל עם מאות לקוחות ששילמו ממיטב כספם ולא קיבלו את המטבחים שהזמינו. הקמנו מפעל חדש בצפון ותוך כשנה הצלחנו להרים את החברה ולהוביל אותה קדימה. כיום מחזיקה הרשת ארבעה אולמות תצוגה ומעסיקה יותר מ-50 עובדים”.

הכתבה מאתר דה-מרקר

ראה גם...

סיכום כנס הזית הישראלי ה-1 בראש פינה

כנס הזית הישראלי ה-1 בחסות המכללה האקדמית תל-חי וענף הזית דן בנושאים בעלי משמעות לענף …