כנס חברי ועדות אתיקה של בתי חולים בישראל

היום יתקיים במכללה האקדמית צפת כנס לחברי ועדות אתיקה של בתי חולים. הכנס בהשתתפות חברי ועדות אתיקה מרחבי הארץ יעסוק, זו פעם ראשונה בשיתוף משרד הבריאות, בהדרכה מקצועית של הועדות לדון בסוגיות משפטיות ומוסריות מורכבות, הקשורות לגורלם של חולים.

הכנס ביוזמת פורום צפת לביו אתיקה במכללה האקדמית צפת, בשיתוף משרד הבריאות, והמרכז לבריאות משפט ואתיקה באוניברסיטת חיפה, עוסק בעבודתן של ועדות האתיקה הפועלות על-פי לפי חוק זכויות החולה.

החוק שנחקק ב-1996, מקנה לוועדות האתיקה סמכויות משפטיות משמעותיות, ככפיית טיפול רפואי על חולה, מניעת מידע ממטופל, והפרת סודיות רפואית, אך מתברר כי בפועל פעילותן של הוועדות במרבית בתי החולים אינה רבה.

הכנס הוא חלק מהפעולות שעושה המרכז לבריאות משפט ואתיקה במטרה לעודד את הפעלת הוועדות, ולסייע להן לתפקד לא רק בהחלטה בסמכויות שהחוק מעניק להן, אלא גם כפורום מייעץ לצוות המטפל בנושאים של דילמות אתיות.

ועדות האתיקה בבתי החולים מורכבות מצוותים רב מקצועיים הכוללים רופאים, עובדים סוציאליים, משפטנים, רבנים ואישי ציבור. חברי הוועדה הם מתנדבים ועושים עבודת קודש בבתי החולים, אך חלקם מונו לתפקידם החשוב, לעיתים, מבלי שעברו הכשרה מקצועית מספקת לכך.

עו”ד נעמה ויצ’נר “במהלך המפגשים שלנו עם חברי הוועדות, התברר כי במרבית בתי החולים אין כמעט פעילות של הוועדות. בין היתר, כיוון שהוועדה אינה תופסת מקום משמעותי בעיני הצוות המטפל, שאינו מודע לכך שהיא יכולה להוות כתובת לפניות ולעזרה במקרים של דילמה אתית. אחת המטרות של הכנס, היא לעודד את חברי הוועדה לפעילות קבועה, כצוות רב מקצועי מייעץ, ולהקנות להם כלים וידע כדי שיוכלו לעשות זאת בצורה הטובה ביותר”.

הכנס יכלול הרצאות סדנאות סימולציה ודיונים, שיועברו על-ידי אנשי מקצוע בתחום האתיקה והמשפט הרפואי, ויקנו לחברי הוועדות כלים מתאימים להתמודד עם מצבים וסוגיות מורכבות, בהם הם נתקלים בבואם להחליט בגורלם של מטופלים. בכנס יושם דגש על הדיון בוועדה בצוות רב מקצועי, ויוקנו כלים לניהול דיון כזה.

ד”ר אורן אסמן, מרצה בבית הספר למשפטים, חבר בהנהלת פורום צפת לביו אתיקה ובמרכז לבריאות משפט ואתיקה: “מורכבות תהליך קבלת ההחלטות בוועדות אתיקה עולה שוב ושוב בפורומים בינלאומיים שונים. במסגרת הקונגרס העולמי לביו אתיקה, אתיקה רפואית ומשפט רפואי, שיתקיים בנובמבר הקרוב באיטליה, בחסות פורום צפת לביו אתיקה, יוצגו מספר הרצאות מרחבי העולם בנושא זה. בטוחני שיום עיון זה, על מבנהו, תכניו ומתודות ביצועו, יעורר עניין בקרב מומחים מרחבי העולם ויכול לשמש מקור השראה לפעילויות דומות במקומות נוספים”.

הכנס לחברי וועדות אתיקה הוא אחד משורה של כנסים בתחום האתיקה בהם: “כנס אחיות לביו אתיקה” ו”כנס שופטים”, המתקיימים החודש במכללה האקדמית צפת.

ראה גם...

כ-450 איש השתתפו ב”ליל המדענים” בפקולטה לרפואה

ליל המדענים נערך ביוזמת האיחוד האירופי, בשיתוף משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל והשנה בסימן מדעי המוח. …