סרטון: ראש עיריית צפת פנה לחברי הקואליציה

דיון סוער בוועדת הכספים: עשרות ראשי רשויות התפרצו בצהריים לדיוני ועדת הכספים וקראו לחברי הכנסת לקבל את מפת הטבות המס שגיבש יו״ר הוועדה משה גפני ואשר נגנזה ברגע האחרון בגלל לחצים מלשכת ראש הממשלה. “אני קורא לכל חברי הקואליציה של הליכוד וכחלון ודרעי, אתם חברתיים? תהיו אמיצים, תגידו אנחנו לא מצביעים על תקציב המדינה עד שלא יעברו הטבות המס ליישובים”, קרא ראש העיר צפת אילן שוחט שעירו נכנסה לראשונה למפת הטבות המס שגיבש גפני. “מי שלא יצביע איתנו נבוא איתו חשבון בבחירות. הגיע לתושבים עד פה, תגאלו אותנו כבר שאנחנו כמו עניים בפתח״, קרא וזכה לקריאות עידוד מחבריו.

״אנחנו נמצאים פה למעלה מ – 50 ראשי רשויות. אתם בוועדת הכספים ישבתם על מתווה שהוגש על ידי פקידי האוצר ובנה נוסחה שיש מאחוריה מדיניות אחידה שיוויונית וקובעת פרמטרים לקבלת הטבות מס. היום יש עוולה וחוסר צדק בדרך שבה ההטבות מחולקות לערים. אין ויכוח בין ראשי הרשויות על הנוסחה. כולנו מסכימים עליה. יש מי שמקבלים קצת יותר וכאלה שקצת פחות.היינו פה ערב הצבעה והיא מתקנת עוול. זו לא הנוסחה הכי טובה, אבל גמרנו. די, דשנו בזה שנים ובדקה 90 בגלל שלוש רשויות שנפגעו בשניים שלושה אחוזים – עכו נהריה מעלות, ובגלל שראש הממשלה ראה את הוויכוח ובצורה שרירותית ובלי חשיבה הודיע על דחייה של ההחלטה פה לשלושה חודשים אחרי התקציב, בגלל כל זה אנחנו נפגעים״, קרא שוחט.

כזכור, מפת הטבות המס גובשה בחודשים האחרונים בוועדת הכספים ובה נכללות 403 יישובים, לעומת 182 שנכללו עד היום. גם האוצר הגדיל מעט את התקציב עבור הטבות המס, מ – 800 מיליון בשנה, ל – 1.3 מיליארד שקלים. ראשי הרשויות השתתפו בכל הדיונים והתחננו שהוועדה תאשר את המפה. ואולם ברגע האחרון, ערב ההצבעה לפני כשלושה שבועות דרש ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי להכליל במפה גם התנחלויות. הדבר ירד מסדר היום לאחר שיו״ר מפלגתו נפתלי בנט חזר מהדרישה, ואולם אז החלו לחצים עזים על לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מצד ראשי רשויות אחרים, מהליכוד, שדרשו גם הם להיכנס. בנוסף שלוש רשויות שנכנסו למפה, עכו, נהריה ומעלות וגם כפר ורדים, פתחו במחאה על כך שהן נפגעו במעט באחוזי ההטבה שלהם. אותן שלוש רשויות שגם פתחו בשביתה שמטו למעשה את השטיח מתחת לרגלי חבריהם ביתר הרשויות. כיוון שלאחר שנפתח הוויכוח בעניין הודיע גפני כי הוא חוזר בו מקידום המפה. נתניהו הודיע במקביל כי המדינה תגיש לבג״ץ בקשה לארכה עבור דיון נוסף במהשך. ואולם בשלב זה, כל עוד לא עבר תקציב המדינה ממשיכים ראשי הרשויות ללחוץ בניסיון להביא את נתניהו להתקפל ולהורות לגפני להצביע ולאשר את המפה שגובשה.

לכתבה המלאה בכלכליסט

 

ראה גם...

העובדים הסוציאליים בצפת מוחים

עובדים סוציאליים בצפת מוחים על תנאי העסקתם ודורשים את שיפור התנאים ממשלת ישראל.