רב העיר צפת: “מי שרוצה הופעות מעורבות … לא בבית כנסת”

רבה של העיר צפת הרב שמואל אליהו ביטל מופע של כלייזמריות בבית הכנסת ‘אבוהב’ בעיר.

המופע שהיה אמור להתקיים כחלק מכיתת אמן, במסגרת פסטיבל הכלייזמרים שמתקיים בעיר מדי שנה. אתר ‘ידיעות קרית שמונה’ מדווח כי בבית הכנסת על שם מהר”י אבוהב היה אמורה להתקיים הופעה של שתי נגניות כלייזמר בשם “לכה דודי לקראת כלה” – בו היו אמורים להשתתף שישה נגנים, ארבעה מהם גברים (ובהם המנהל האמנותי של הפסטיבל והכנר אייל שילוח) ושתי נשים – קוקי סגלשטיין, נגנית ויולה וכינור, ופולינה שפרד, פסנתרנית.

ההופעה שתוכננה מראש ופורסמה, בוטלה ממש ברגע האחרון, שעות ספורות לפני תחילתה. הופעה נוספת של הרכב אחר, שהיה אמור להתקיים באותו בית כנסת במוצאי שבת וגם בו היו אמורות להשתתף נשים, הועבר עוד באותו היום לחצר ‘בית עבו’, כדי למנוע חיכוך נוסף. בסופו של דבר עלו על הבמה רק הנגנים הגברים וחלק מהקהל עזב במחאה את המקום.

מעיריית צפת נמסר: “מדובר בהחלטה תמוהה ומקוממת של הרב, שאינה עולה בקנה אחד עם הקונצנזוס הנהוג בעיר עד כה. עם זאת, בעקבות ההחלטה וכדי למנוע אי־נעימויות נוספות, הועברה הופעה נוספת שתוכננה בבית הכנסת אל חצר בית עבו בצפת. להבא נשאיר את בתי הכנסת לתפילות, אבל לא נפסיק לפעול לקירוב לבבות, לאהבת חינם ולכיבוד כל אדם באשר הוא אדם”.

הרב שמואל אליהו מסר: “לנו יש כבוד לבתי כנסת, ואני מצפה שכולם גם יכבדו את בתי הכנסת, במיוחד את בית כנסת אבוהב שהינו עתיק ומקודש. בבתי כנסת נהוגה מימים ימימה הפרדה בין גברים ונשים, ומי שרוצה הופעות מעורבות שיחפש אולם אחר. אנחנו לא פוגעים ברגשות המתפללים”.

ראה גם...

ראש עיריית צפת ושר הפנים דרעי

אלפים השתתפו בערב לג’ בעומר בהדלקה המסורתית, במעמד נטלו חלק הרב אליהו ביטון שליט”א הרב …