הילדים

השמים נפלו על הרב קעניג מהחסידות בצפת

עשרות תלונות חמורות על מכות וניצול מיני של ילדים למשפחות חוזרים בתשובה הוגשו נגד אנשי תלמוד תורה של חסידות ברסלבית בצפת
 
“המנהל תמיד הרביץ לי ולכל הילדים. פחדנו לספר מה הוא עשה לנו. פעם אחת הוא הרביץ לי מכות כל כך חזקות ואיים עליי, עד שמרוב שפחדתי יצא לי במכנסיים. פעם שמעתי את המנהל עולה במדרגות ומרוב פחד ממנו ברחתי לשירותים. הייתי שם המון זמן, בסירחון הנוראי שאי אפשר לסבול אותו, עד שחשבתי שהוא הלך. אבל לא. ילד אחד אמר לו שאני מתחבא בשירותים והוא צרח שאצא מהר. פעם אחרת אמרתי משהו לא יפה, אז הוא נתן לי סטירה חזקה וראיתי כוכבים. הוא איים עליי שבפעם הבאה ידקור אותי במחט ארוכה בלשון ויעשה לי חור”.

הילדים

ילדים מהחסידות מגן אבות בצפת צילום: חמד אלמקת

את המונולוג הזה כתב ילד חרדי בן 12 הלומד בתלמוד תורה “מגן אבות” בצפת. בכתב עגול הוא מתאר את המשטר שהונהג בבית הספר. על פי עדויות של תלמידים נוספים – ילדיהם של חוזרים בתשובה מחסידות ברסלב המקומית, כללה חלק משגרת חייהם סטירות, בעיטות, משיכות באוזניים, הטחות ראש בקיר והכאה במקל מטאטא.

לאורך השנים שתקו הילדים, חלקם פעוטות בני ארבע. הם חששו לספר להוריהם, האמינו שהמכות מגיעות להם. לאט לאט נפתח מעגל השתיקה. לסיפורי האלימות התלוו גם טענות על מעשים מגונים לכאורה מצד מ”ק, אחד המלמדים בבית הספר, השוהה כעת באירופה. הניסיון לטפל בפרשה בתוך הקהילה עלה בתוהו. המתלוננים נודו. הניתוק מהחסידות תפס תאוצה. 

 
 
 
 
 

ראה גם...

ראש עיריית צפת לשעבר ייכנס לכלא

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של ראש העיר צפת לשעבר עודד המאירי, שהורשע בהסדר …