חצי מיליון חוגגים בדרך למירון

יותר מאלף שוטרים יאבטחו מאות אלפי מאמינים שיחלו הלילה בהילולה השנתית על קברו של רשב”י. השנה המבצע מורכב אף יותר, היות והתנועה צפונה תחל רק בצאת השבת. לא ניתן להגיע לאתר ברכב, מערך אוטובוסים יסיע את המגיעים לחגיגות

דריכות משטרתית לקראת האירוע הגדול: במשטרה מעריכים כי קרוב לחצי מיליון מאמינים  יגיעו הערב (שבת) מכל רחבי הארץ להר מירון. כמדי שנה בערב ל”ג בעומר תיערך במקום ההילולה השנתית לזכר רבי שמעון בר יוחאי ומאות אלפי בני אדם יגיעו מכל רחבי הארץ, בעיקר מהריכוזים החרדיים בירושלים, בני ברק, אלעד וצפת.

שידור חי ממירון לחץ כאן

מזה מספר ימים ערוכים כוחות ההצלה והביטחון לשמור על שלומם של החוגגים ולוודא שהדרכים למירון יהיו פתוחות ויאפשרו לכל החוגגים להגיע בזמן.
השנה מורכב המבצע אף יותר, היות שבשל השבת תחל התנועה צפונה רק עם צאת השבת. אלפי אוטובוסים צפויים לנוע במהלך הלילה בכבישים המרכזיים במדינה לעבר אזור מירון. אל האתר עצמו לא ניתן בשום מקרה להגיע ברכב פרטי, וחלק מהחסידויות אף אסרו על אנשיהן לנהוג למקום, בעקבות תאונה קטלנית שאירעה בשנה שעברה בדרך חזרה מהחגיגות. תנועת כלי הרכב הפרטיים באזור הופסקה על-ידי המשטרה כבר בשעות הבוקר של יום שישי.

על מנת לווסת את תנועת האוטובוסים, פועלת המשטרה יחד עם חברות התחבורה הגדולות והמבצע מתחיל עוד מאות קילומטרים לפני מירון. כך לדוגמה, יעצרו כל האוטובוסים העושים דרכם למירון בחניונים באזור אליקים, כביש 90 (באזור הבקעה) ובכביש 6, משם תווסת התנועה צפונה.

בחניונים אלה ובחניונים נוספים, ליד מנחמיה וצומת השומרים, הוקמו גם תחנות רענון לנהגים. לרשות המגיעים בכלי רכב פרטיים ובאוטובוסים שאינם מאורגנים, יעמדו שלושה חניונים מרכזיים, מהם יופעל מערך היסעים (שאטלים) שיוביל את החוגגים לאתר הקבר. החניון לבאים מכיוון כרמיאל הוא ליד קיבוץ פרוד. הבאים מכיוון צפת, ראש פינה ומחלף אליפלט יחנו בעין-הוזים, ואילו הבאים ממערב, מכיוון נהריה, יחנו סמוך למושב ספסופה.   

אז איך להגיע? מפת ההיערכות המשטרתית

 

במחוז הצפוני של המשטרה, בפיקודו של ניצב שמעון קורן, נערכים כבר חודשים למבצע האבטחה השנתי הגדול במדינה. מעל 1,000 שוטרים עשו את השבת סמוך למירון, ועמם צוותי מד”א וכיבוי האש. במהלך השבת אף עצרו השוטרים שני חשודים באירועים פליליים.

סמוך למועצה האזורית מרום הגליל, הוקם חפ”ק מרכזי של המשטרה,מד”א וכיבוי האש. חפ”ק נוסף הוקם סמוך לקבר עצמו. מהמשטרה נמסר כי שני צירים המיועדים לפינוי מהיר מובילים מאתר הקבר אל מחוץ למתחם, וכוחות מיוחדים אמורים לפנות את הצירים ולחסום אותם במקרה הצורך. 

עם תחילת האירועים יופעל במתחם גם המסוק המשטרתי שיסייע בשליטה. מד”א מרחב ‘ירדן’, בפיקודו של אלי פרץ, הקים במתחם שלוש מרפאות, אחת מהן ניידת. מרפאה אחת הוקמה בבניין הישיבה במירון, והשנייה בחניון האוטובוסים אליו מגיעים האוטובוסים מכל רחבי הארץ והשאטלים מהחניונים. מד”א הקצה לאירוע כ-150 רופאים, פראמדיקים וחובשים, ואלה יסתייעו בין השאר בקטנועים ובטרקטורון על מנת להגיע בקלות ובמהירות למטופלים בתוך ההמון ולפנותם מהמקום. 

מוקד המידע הטלפוני של המשטרה הוא 1-700-500-679

ראה גם...

צפת חוגגת את חג הכליזמרים ה-28

אלפי מבקרים משתתפים הערב ביומו הראשון של פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי ה-28 בצפת שנפתח בטקס חגיגי …