מרפאה לטיפול במחלת ניוון השרירים ALS נפתחה במרכז הרפואי זיו בצפת

מרפאה מיוחדת לטיפול בסובלים ממחלת ניוון השרירים חשוכת המרפאALS , נפתחה במרכז הרפואי זיו בצפת, בשיתוף עמותת “ישראלס”- העמותה לחקר מחלת ה-ALS  בישראל. זו המרפאה הראשונה שנפתחת בצפון לטיפול במחלה.

המרפאה, בניהולו של ד”ר ראדי שאהין, מנהל מחלקת נוירולוגיה במרכז הרפואי זיו, תעניק שירותים רב מקצועיים על ידי צוות מקצועי ומיומן לסובלים ממחלת ה-ALS  בצפון הארץ, הכוללים: ייעוץ וטיפול על ידי רופא מומחה לנוירולוגיה בליווי אחות, יעוץ רופא לגסטרואנטרולוגיה, ייעוץ רופא ריאות, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, יעוץ פסיכולוגי, יעוץ קלינאי תקשורת, יעוץ תזונתי על ידי דיאטנית מוסמכת, יעוץ עובד סוציאלי מטעם עמותת “ישראלס”, אימון רפואי ועוד.

מחלת ה- ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) הידועה גם בשמה מחלת לו גריג, על שם שחקן הבייסבול שלקה בה, זוכה בשנים האחרונות לקפיצת מדרגה תודעתית וכן גיוס אמצעים למחקר. המודעות העולמית למחלה התעוררה בציבור הרחב, בעיקר בעקבות “קמפיין דלי הקרח”, שבו אנשים שונים צילמו כיצד הם שופכים על עצמם דלי מלא בקרח והעלו לרשת. הקמפיין המקומי שביקש להעלות מודעות למחלה ולגיוס תרומות, הפך להצלחה ויראלית בינלאומית עצומת מימדים, שסייעה בגיוס של 200 מיליון דולר בעולם לצורך מחקר ומציאת טיפול למחלה.

ד”ר ראדי שאהין, מנהל מחלקת נוירולוגיה ומרפאת ה-ALS  במרכז הרפואי זיו:ALS”  הינה מחלה נדירה, בארץ פועלים מרכזים רפואיים ספורים המעניקים שירות מקצועי מותאם וייעודי לחולים בה. לכן, עד כה, נאלצו חוליALS  מהצפון לקבל טיפול בבתי חולים מרוחקים במרכז הארץ. אחד הגורמים החשובים ביותר לשמירה על איכות חייהם של החולים במחלה הוא מעקב וטיפול מקצועי צמוד במרפאה רב מקצועית, בה הצוות מכיר ואמון על אופי המחלה ודרכי ההתמודדות איתה. המחלה פוגעת בתאי העצב המוטוריים ההיקפיים, שבאמצעותם המוח מפקח על הפעלת מרבית השרירים בגוף. תאי העצב שנפגעו אינם יכולים להפעיל את השרירים, דבר הגורם להיחלשותם עד לשיתוקם המוחלט. כיוון שמדובר במחלה חשוכת מרפא, חיוני כי הסובלים ממנה יזכו לטיפול מותאם במרפאה המתמחה ב-ALS ” מסביר ד”ר שאהין.

מנכ”לית עמותת “ישראלס” לחקר מחלת ה- ALS  בישראל, אפרת כרמי מציינת, כי שכיחות המחלה הינה 1 ל- 10,000, כשההערכה היא שבישראל חיים כיום בין 600-700 חולי ALS. הגיל השכיח להופעת המחלה הינו 46-65, אם כי ישנם מקרים צעירים יותר ומבוגרים יותר מטווח זה. ” ALSהינה מחלה נדירה וחשוכת מרפא. ב- 10%- 5% מהמקרים מדובר במחלה תורשתית דומיננטית, אך מרבית המקרים הינם ספוראדיים ואין דרך לנבא מראש את הופעת המחלה אצל חולה מסוים. רוב החולים יחיו 3-5 שנים מיום האבחון, 20% יחיו בין 5 ל-10 שנים ו- 10% יחיו מעל 10 שנים. הצבנו לעצמנו מטרה לאתר  את כל החולים בישראל ולפעול להנגשת טיפול ותמיכה בחולים הללו. פתיחתה של המרפאה במרכז הרפואי זיו הינה צעד חשוב עבור חולי ה-ALS  ובני משפחותיהם בצפון. אנו תקווה, כי נזכה לאתר את החולים במחלה שעד כה לא זכו לסיוע רפואי ראוי, לטיפול במרפאה החדשה” ציינה כרמי.

מרפאתALS  במרכז הרפואי זיו פועלת בימי חמישי בין השעות 10:00-14:00.
ניתן לתאם תורים באמצעות מזכירות מחלקת נוירולוגיה בטלפון: 04-6828927/8

ראה גם...

אח מהמרכז הרפואי זיו סייע בלידת חירום במכונית בצד הדרך

אח המחלקה האורטופדית מהמרכז הרפואי זיו בצפת, מוחמד בדראן , סיים משמרת ועשה את דרכו …