fbpx
משה ברם

זיכרון להולכים: משה ברם ז”ל

זיכרון להולכים מאת שלמה חדד, משה ברם ז”ל.

“דור הולך ודור בא והארץ לעולם עומדת” כך כתב שלמה המלך בספר קהלת והוא ידע מה שהוא אמר.
בשבוע שעבר הסתלק מהנוף הצפתי ואני בכוונה מדגיש צפתי איש צפת מושיק או מויישה  ברם ז”ל איש אשר היה מגזע תרשישים איש צפת אוהב צפת מובהק כמו רבים וטובים מעמוקה שכנתנו שהוריו גרו פעלו ויצרו ונקברו בצפת אשתו יעל אשת צפת מובהקת {קדוש} ,כך שאין על כך מחלוקת. שמשה הוא איש צפת .

משה ברםנוהגים במקומותינו לכתוב ,לומר דברי פרדה על המת. ובאמת שאסור ממש אסור לכתוב על המת דברי שבח לא נכונים שכן בבית דין של מעלה מודדים כול מילה ומילה שנאמרת על הנפטר ומבקשים קבלות ואנחנו מאמנים בני מאמנים שיש תמורה בעד האגרה לא של רשות השידור  אלא של החיים כאן ,ומי שחי באמונה מקבל על כל מעשיו שכר. ומי שקרא או שמע סיפור מיוחד שהיה בקרית שמונה על אדם שהיה במוות קליני בערך 45 דקות וחזר לחיים והוא מעיד כאלף עדים על כך שיש חיים לאחר המוות , החיים לא נגמרים כאן מדובר בסך הכול בתחנת מעבר שנמשכת עד 120 מי יותר מי פחות אבל יש דין ויש דיין.

הורגלנו לחשוב כי צדיק זה מי שלובש חליפה, מגדל זקן ארוך, ציציות בחוץ ועוד כהנה וכהנה סימנים חיצוניים. זה חשוב אבל לא העיקר.

עו”ד אריק שרמן איש מרשים ומיוחד שיש לי יותר מפינה חמה אליו קבע בהלוויה כי משה ברם הוא צדיק. ואני מסכים איתו משה ברם באמת צדיק.

כבר אמרו חכמנו , כי השאלה הראשונה שנישאל אדם בהגיעו לבית דין של מעלה היא האדם חי כאן באמונה ????, זה אומר שהגיע הזמן שנבין, כי מצוות התורה הם בעיקר שמירת שבת תפילין ועוד ,אבל גם מצוות  של בן אדם לחברו חשובות מאוד שעל זה יום כיפור לא מכפר ,ולכן אם אדם חס וחלילה לא הניח תפילין יבוא יום כיפור ויסלח לו אבל אם אדם עובד לא ביושר מרמה גוזל גונב מטנף את פיו ועוד, אלף צומות כיפור לא ימחקו לו את כול זה.

וכמי שזכה להכיר ולהוקיר את משה ברם בתקופה בה הכנתי את בנו לבר מצווה ואף קודם לכן בעבודות שעשה וייעץ בבית כנסת אבוהב אני חייב לציין כי מדובר באמת באדם צדיק ומיוחד,איש אמין ונאמן אוהב תורה, אוהב צדק, שונא עוול, דובר אמת בלבבו, איש בית, מסתפק במועט למרות שיכל להרבה יותר, בקיצור מורי ורבותי להיות צדיק בעולם הזה זה גם לקיים מצוות של בן אדם לחברו לכבד ולהוקיר את האישה לכבד ולחנך את הילדים לכבד את ההורים להיות תרבותי ומנומס בעל דרך ארץ. וזה כלל וכלל לא קל ולא פשוט ועל זה יש שכר ועונש.

יכול אדם להגיע לעולם הבא אחרי מאה ועשרים שנה כאשר הוא קם כול בוקר לתפילה הניח תפילין שמר שבת ועוד ויזרקהו אתו בבעיטה לגיהינום בטענה כי הכול היה הצגה ולאחר התפילה היה לאיש הזה חוסר גדול במצוות של בן אדם לחברו. לעומת זאת אדם שעבד באמונה כיבד את אשתו היה מנומס ומחונך לא קם לתפילה כול בוקר השתדל לתת צדקה ולעזור לכול אחד ימצא עצמו בדרגה גבוה יותר.

יוסף בנו של יעקב אבינו ,זכה לתואר צדיק, רק בשל אירוע אחד ויחיד שלא נענה לחיזוריה של את פוטיפר סריס פרעה {פרשת וישב}.

אז מושיק ברם ז”ל הלכת בייסורים קשים בטרם עת השארת כאן שם טוב מודל לחיקוי נתפלל לע”נ שתזכה  לעמוד במקום הראוי לך שם בעולם הנשמות ולראות משם את בניך נכדיך ממשיכים את המורשת החינוכית הנפלאה שלך  ת נ צ “ב ה

שתף את זה

ראה גם...

לעילוי זכרו של דניאל הרוש

דניאל  הרוש  ז"ל
בן צפורה ושמעון (מוני)


נולד בט"ו באב תשמ"ו , 20/8/1986
התגורר בצפת
נהרג בפעולת איבה
בא' באדר ב' תשס"ג , 5/3/2003
מקום אירוע: חיפה - הכרמל, שדרות מוריה
באזור חיפה,כרמל וגליל מערבי
הובא למנוחת עולמים בצפת
הותיר הורים ושלוש אחיות

# מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 66
בן 16 במותו